Przejdź na górę strony Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Dzisiaj jest: Poniedziałek, 03 Sierpień 2020     Imieniny: Lidii i Augusta     Pogoda:
ikonka - zmniejsz czcionkę ikonka - czcionka standardowa ikonka zwiększ czcionkę ikonka - English version ikonka - serwis BIP
Jesteś na: Strona główna / Prezentacja Gminy / Aktualności

Aktualności

30.06.2020
Wręczono Laury Knurowa oraz odsłonięto pomnik św. Barbary

Z uwagi na ograniczenia związane z epidemią Covid-19, w kameralnym gronie odbyły się poniedziałkowe uroczystości, podczas których uhonorowano tegorocznych laureatów Laurów Knurowa oraz udolnioną naukowo młodzież w ramach Stypendiów Prezydenta. Po uroczystej Gali w Kinie Scena Kultura, miała miejsce coroczna msza św. z okazji przypadającego na dzień 29 czerwca dnia św. Piotra i Pawła - patronów Kopalni Knurów.

Po mszy św. odbyło się symboliczne odsłonięcie pomnika św. Barbary na skwerze miejskim przy ul. Dworcowej/ul.Kopalnianej.

Poniedziałkowa Gala z okazji wręczenia Laurów Knurowa – najwyższego wyróżnienia miasta, miała nieco odmienny charakter od uroczystości z lat poprzednich, jakie pamiętamy w ramach Dni Knurowa. Ze względu na epidemię koronawirusa, odwołane zostały wszelkie imprezy masowe, a co za tym idzie Dni Knurowa 2020. Podjęto więc decyzję o zmianie daty uroczystej Gali, która odbyła się w kameralnych warunkach, przy zachowaniu środków ostrożności w postaci wolnych miejsc pomiędzy gośćmi oraz wręczonych przy wejściu na salę maseczek. Ograniczenia i obostrzenia nie wpłynęły jednak na uroczysty charakter wydarzenia, podczas którego Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Rzepa oraz Prezydent Knurowa Adam Rams wręczyli statuetki Laurów Knurowa tegorocznym laureatom -  Zespołowi Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie w kategorii instytucje, podmioty gospodarcze i inne jednostki organizacyjne oraz ks. dr Piotrowi Laryszowi w kategorii osób indywidualnych.
Decyzja o przyznaniu tych zaszczytnych wyróżnień została podjęta przez Radę Miasta Knurów podczas sesji w dniu 20.05.2020 r.
Podczas Gali zostały również przyznane stypendia Prezydenta Knurowa dla najzdolniejszych uczniów- finalistów i laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych, którym towarzyszyli rodzice oraz nauczyciele prowadzący.

Nagranie wideo uwieczniające Galę znajduje się TUTAJ

Tego samego dnia ok. godziny 11:00 na skwerze przy zbiegu ulic Dworcowej i Kopalnianej, odbyło się również odsłonięcie pomnika św.Barbary – Patronki Knurowa. Ważnym elementem uroczystości był moment umieszczenia kapsuły czasu, zawierającej Pamiątkowy Akt podpisany przez władze samorządowe Knurowa oraz nośnik pamięci z cyfrowym zapisem Albumu o Knurowie i archiwalnymi wydaniami tygodnika ,,Przegląd Lokalny".

Warto dodać, że w dniu 4 grudnia bieżącego roku, podczas obchodów związanych z Barbórką zaplanowano uroczyste poświęcenie pomnika patronki. Miejmy nadzieję, że ta uroczystość będzie mogła odbyć się już w szerszym gronie, bez obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. 

Rzeźbę stworzył światowej klasy artysta rzeźbiarz prof. Krzysztof Nitsch z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, natomiast odlew został wykonany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych "GZUT".

 

 


W dniu 29.06.2020 r. na skwerze przy zbiegu ulic Dworcowej i Kopalnianej, odbyło się historyczne dla Knurowa wydarzenie, a mianowicie odsłonięto pomnika Świętej Barbary – Patronki Knurowa. Ważnym elementem uroczystości był moment wmurowania kapsuły czasu, upamiętniającej zarówno moment pojawienia się pomnika, jak i upamiętnienie Miasta Knurów w obecnym czasie – w kapsule znalazły się: pamiątkowy akt odsłonięcie pomnika Ś. Barbary, Przypinka z Herbem Knurowa, a także okolicznościowy pendrive z nagranymi multimediami o mieście. Uroczystość poprzedziła msza święta w pobliskiej parafii pw. śś Cyryla i Metodego w Knurowie, która rozpoczęła się o godzinie 10:00.

Wybierz galerię:
Powiększ
Przemowa Prezydenta Miasta oraz Przewodniczącego Rady Miasta
Powiększ
Sekretarz Miasta przygotowuje kapsułę czasu
Powiększ
Uroczyste wmurowanie kapsuły czasu
Powiększ
Zebrani goście podczas odsłonięcia pomnika
Powiększ
Orkiestra KWK Knurów nadaje muzycznej oprawy podczas uroczystości
Powiększ
Pomnik Św. Barbary - Patronki Knurowa
Powiększ
Pomnik Św. Barbary - Patronki Knurowa
Powiększ
Pomnik Św. Barbary - Patronki Knurowa
Powiększ
Pomnik Św. Barbary - Patronki Knurowa
Powiększ
Pomnik Św. Barbary - Patronki Knurowa
Powiększ
Pomnik Św. Barbary - Patronki Knurowa

Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności