Przejdź na górę strony Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Dzisiaj jest: Sobota, 08 Sierpień 2020     Imieniny: Emila i Cyryla     Pogoda:
ikonka - zmniejsz czcionkę ikonka - czcionka standardowa ikonka zwiększ czcionkę ikonka - English version ikonka - serwis BIP
Jesteś na: Strona główna / Urząd Miasta / Stowarzyszenia i związki / Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej w 1945 r

Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej w 1945 r

W dniu 30 kwietnia 1991 roku w zakładowym Domu Kultury w Knurowie rodziny deportowanych Ślązaków postanowiły utworzyć Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej w 1945r.

Jednym z inicjatorów utworzenia Stowarzyszenia był Henryk Stawiarski, syn wywiezionego do ZSRR w 1945r. górnika KWK Knurów- Franciszka Stawiarskiego. Pomagali mu również Bogusław Szyguła z Zarządu Związku Górników KWK Knurów, Redaktor Nowin Gliwickich Henryk Majnusz oraz Franciszek Pawlas deportowany do ZSRR w 1945r. Stowarzyszeniu w pierwszych latach funkcjonowania służyli pomocą także przedstawiciele Samorządu Miasta Knurów oraz radni Alojzy Fojcik i Herman Hojka.

Zgodnie ze Statutem Stowarzyszenia, opracowanym przez Henryka Stawiarskiego, głównym celem organizacji jest podejmowanie działań mających ocalić od zapomnienia Tragedię Śląską 1945 roku, kiedy to na przełomie stycznia i lutego 1945 roku, po wejściu do Polski Armii Czerwonej, radzieckie NKWD przy pomocy polskiej milicji uwięziło w obozach przejściowych, a później deportowało w głąb Związku Radzieckiego tysiące niewinnych Ślązaków, głównie górników.

Stowarzyszenie działa także na rzecz ujawnienia sprawców zbrodni oraz zadośćuczynienia osobom deportowanym i ich rodzinom za wyrządzone krzywdy moralne i materialne.

Członkowie Stowarzyszenia przy okazji kolejnych rocznic oddają hołd tysiącom Górnoślązaków wywiezionych do ZSRR, organizują msze święte, przyczynili się także do odsłonięcia dwóch tablic pamiątkowych poświęconych Tragedii Śląskiej 1945r.:

- na budynku Miejskiej Szkoły Podstawowej Nr 2 przy ul.T.W.Wilsona 22- gdzie mieścił się obóz przejściowy dla internowanych. - przy wejściu na zabytkowy cmentarz przy ul. Ks. Koziełka

Po 22 latach sprawowania funkcji Przewodniczącego Stowarzyszenia Henryk Stawiarski złożył rezygnację ze względu na zły stan zdrowia i podeszły wiek. Obecnie trwa procedura wyboru nowych władz Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie jest organizacja społeczną, zarejestrowaną w sądzie od 18.12.1991r. i posiada osobowość prawną (KRS nr 1768). Może prowadzić działalność wśród członków zamieszkałych na terenie całego kraju i poza krajem.

Dane kontaktowe:

Henryk Stawiarski; ul. Łubinowa 5/b, 44-190 Knurów, tel. 236-63-03

Pliki do pobrania:

Oświadczenie Sejmiku Samorządowego Woj. Katowickiego

  

Artykuł okolicznościowy -Tygodnik Przegląd Lokalny 1/2014

 

 

Uroczysta akademia

Msza święta w kościele p.w. Świętych Cyryla i Metodego

 Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiały opracowane przez Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej w 1945 r.

Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności